Lelki táplálék

 

Idézet

" Isten arra hívott, hogy boldogok legyünk, sőt: hogy daloljunk az örömtől! "

Assisi Szent Ferenc

Képek a kegyhelyről

Főoldal Hírek Építkezés, teherbíró alapokon - Stella Leontin máriabesnyői tervei

BOLDOGASSZONY ÉVE MÁRIABESNYŐN 2018-2019

   

Építkezés, teherbíró alapokon - Stella Leontin máriabesnyői tervei PDF Nyomtat Email
Írta: Gödöllői Szolgálat   
2017 március 17., péntek 23:03

Szeretek eljátszani azzal a gondolattal, hogy a templomokban felcsendült énekek, elmondott imák és elhangzott szentbeszédek hanghullámai nem csendesülnek el végérvényesen, hanem vissza-visszaverődve a falakról, egyre halkabban ugyan, de mint patina a bronzszobrokon, szakadatlanul építik-erősítik a hívők közösségeit, és ha új lelki vezető érkezik, mindig van mire építenie. Mégis, magától értetődik a kíváncsiság az új lelkipásztor személye iránt, bárhol, bármikor.

Dr. Stella Leontin mesterkanonok, címzetes prépost október elsejétől plébánosa a Máriabesnyői Bazilikának, egyben a Mater Salvatoris Lelkigyakorlatos Ház igazgatója. 1980-ban szentelték pappá. Jelmondata: „Hittel, mely a szeretet által tevékeny. „ (Gal 5,6) Hivatásának számos területén kapott feladatokat. Elsőként, mint káplán, majd a Bécsi Katolikus Egyetemen folytatott két évig tanulmányokat, magiszteri fokozatot megszerezve. Ezt követően a Váci Püspökségen titkárként dolgozott és a kispapokat nevelte, mint spirituális és tanár. Prohászka Ottokár püspök lelkiségéből doktorált. Sok helyen bérmált és tartott kül- és belhonban előadásokat és lelkigyakorlatokat. A teológia mellett szeret olvasni, zenét hallgatni és utazni. Számos zarándokutat is szervezett már hívei számára. A városunkból induló zarándokok is találkozhattak vele akár a Váci-Hétkápolna búcsúiban – ahol templomigazgató volt – akár Mátraverebély-Szentkúton, ahol többször is misézett. Legutóbb, egy évtizedig, Balassagyarmat plébánosa és a Nógrádi főesperesség főesperese volt. „A szerkesztő úr által említett tisztségek másodlagosak”, mosolygott felsorolásomon Leontin atya, majd hozzátette: „Egy elkötelezett, gyenge, de mégis buzgó emberként igyekszem lélektől lélekig az üdvösségre segíteni a rámbízottakat. Az a legnagyobb eredmény számomra, amikor látom az emberek lelki gazdagodását, amikor tapasztalom, hogy megérezték: jó embernek lenni, jó a Földre születni és az élet értelme a szeretet. A hívek megbecsülése több a rangnál. A papokat a jó Isten vetni hívja, nem aratni. Ez az értelme az én életemnek is.” Plébános úr készséggel segített nevének „megfejtésében”. Stella Leontin a Pó-síkságról származó olasz keresztény nemesi család leszármazottja. Építész ősei az 1500- as években érkeztek magyar földre. Stella Kristóf az egri vár erősítése közben halt meg, amikor berobbant a kazamata. Vértanúságát emléktábla őrzi. A ma hazánkban élő Stelláknak közös a családfája. Húgai Olívia és Heléna. Máriabesnyőre húsz évre elegendő tervekkel érkezett. Legelső helyen a közösségek erősítését, bővítését említi: „Teherbíró alapokra építhetek, ezt elődeimnek köszönöm. Házas közösségeink számos családot fognak össze és vannak újabb jelentkezők. Szeretném megalapítani a Karitász közösséget. Ugyancsak szeretném, ha több ministráns lenne, mert elsősorban az ő körükben születnek a hivatások. Készülünk családtáborra, szorgalmazom a lelkigyakorlatokat, külön-külön is a nőknek és a férfiaknak. Hittanosainknak sokszínű programmal szervezünk lelki napot.” A következő feladatcsokor a bazilika még ismertebbé tételét szolgálja. „Mellékletet tervezünk megjelentetni az Új Ember hetilapban a kegytemplomról, hiszen 250 éves, gyönyörű hagyománnyal rendelkezünk. Két kegyszobrunk sok-sok csodás imameghallgatás és gyógyulás tanúja. Nagy segítség, hogy 8 idegenvezetőnk van, az ő munkájuk is misszió. A kegyhely történetének elmesélése, értékeinek ismertetése mellett lélekben is gazdagodva bocsátják útjukra a távozókat.” A további tervek között szerepel a kastéllyal és a Lázár Lovas Parkkal együttműködve egész napos program kialakítása és ajánlása a Besnyőre érkezőknek. Stella Leontintól azt is megtudtuk, hogy március elején Lengyelországban járt egy kedves munkatársával, ahonnan egy két és fél méteres csodálatos, Szent II. János Pál pápa-szoborral érkeztek haza, amit a bazilika udvarán fognak majd felállítani. Ereklye is érkezik Lengyelországból és zajlik a Grassalkovich kripta felújítása. Egy sikeres pályázat révén pedig hamarosan kívül-belül megszépül a lelkigyakorlatos ház, aminek a teteje már elkészült.
 
Gödöllői Szolgálat lokálpatrióta hetilap, 2017.03.17.
Utolsó frissítés: 2017 augusztus 26., szombat 22:45